Православната Църква почита паметта на света Галина. В църковния календар на този дата се почитат мчци Кодрат и Галина.
Житие
Свети мъченик Кодрат бил роден в пустинята от майка на име Руфина –бежанка християнка от Коринт. Вече юношa бил намерен от вярващи хора, които го завели в града, където лекувал болести с дадената му свише благодат. По време на гоненията при римския император Декий в Коринт бил заловен и Свети Кодрат. Мъчели го жестоко но той оставал непоколебим в своята вяра. Накрая бил обезглавен извън града в десетия ден на месец март. На мястото, където били убити светите мъченици, потекъл извор, за да напомня на Коринт за страданието им.
На мъки в името на Христа се решавали и свети жени, подражавайки на свети Кодрат – една от тях била света Галина. Света мъченица Галина пострадала при управлението на император Деций Траян в Коринт и била последователка на Св. мъч. Кодрат. Областният управител на областта предприел гонения на християните, при което пострадали много мъже и жени, верни на Христовата вяра.
На този ден шестимата мъченици – Кодрат, Киприан, Дионисий, Анект, Павел и Крискент били измъчвани и по различен начин погубени заедно с още заловени християни.
Кой празнува?
На този ден имен ден празнуват: Галина, Галя, Галин, Галена и производните им.
Произход на името
Галин/а – от старинното „гал“ – мургав, черен (смятало се е, че мургавите хора са по-здрави и обични) или от диал. „галун – „гълъб“. В древността мургавите хора са били по-тачени, защото бледността била смятана за болестно състояние.
Друга версия за произход – от гръцката дума „тишина“ (galini), т.е. равнозначно на славянското име Тихомир.
Според трета версия, произлиза от глагола „галя“ („милвам“), заедно с други имена като Гален, Галена, Галина, Галя. Което пък води към версията, че „галя“ идва от символа за майчината любов и закрила.
Вярвания
Независимо от произхода обаче, според народните вярвания, всеки който носи това име, ще бъде обичан.